מצא אותנו:
תוכנית להכשרת עובדים בתחום ההתמכרויות במגזר הערבי
צור קשר
אני מתעניין בתחום:
מסכים לקבל עדכונים והודעות במייל
שלח
לפרטים נוספים חייגו:
1-800-50-11-50
 
עוד ב: לימודי חוץ

תוכנית להכשרת עובדים בתחום ההתמכרויות במגזר הערבי

"קרן אור בודדה יכולה להניס צללים רבים"
(פרנציסקוס מאסיזי)

*התוכנית בשיתוף הרשות למלחמה בסמים
 
רכז התוכנית: דר' (עו"ס) ווליד חדאד
 
בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות וההבנה לתופעת השימוש בסמים ואלכוהול בחברה הערבית בישראל. השימוש בסמים ואלכוהול החל ממצבים של שימוש לרעה (drug abuse ) ועד למצב של תלות והתמכרות (drug dependence ) מציבים אתגר טיפולי הכולל התמודדות עם מצבים של גמילה פיזית  ויחד עימם יצירת מערכת תמיכתית שיקומית. אתגר זה אף גדול יותר בהתמודדות עם שימוש בסמים ואלכוהול בקרב האוכלוסיה הערבית. ייחודיותה של חברה זו דורשת התאמה של שיטות הטיפול המקובלות בתחום, למאפיינים תרבותיים וחברתיים תוך התייחסות רגישת תרבות במתן כלים להתמודדות עם התופעה. נדרש פיתוח של מסגרות טיפול ייחודיות למגזר, הגברת מודעות של גורמי טיפול קהילתיים, תוך שילוב עבודה משפחתית ומערכתית. התוכנית המוצעת מיועדת לאנשי מקצוע בתחום הרווחה והטיפול העובדים עם אוכלוסיית נוער ומבוגרים של משתמשים בחומרים פסיכואקטיבים. ייחודה של התוכנית הוא בשילוב בין הידע מתחום הסמים וההתמכרויות לבין לימוד הצרכים הייחודיים של החברה הערבית תוך הדגשת הכוחות הפועלים בחברה זו ורתימתם לעבודה הטיפולית.
 
 
קהל היעד:
התוכנית מיועדת לאנשי מקצוע מתחומי טיפול שונים אשר מעוניינים להרחיב ולהעמיק את היכרותם וידיעותיהם בתחום השימוש בסמים.
מתאימה לאנשי המקצוע הבאים: עובדים במערכת החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי בחברה הערבית, מתאמי ורכזי סמים, עו"סים, מתנדבים בתחום החינוך והרווחה, רכזי רשות שיקום האסיר, מדריכים חינוכיים ברשות חסות הנוער ובשירות לילד ונוער, קציני מבחן לנוער ומבוגרים.
 
מבנה התוכנית: 
תוכנית חד שנתית , 156 שעות שנתיות,  ימי ג' 13:00-19:00
שעות הלימודים כוללות לימודים פרונטליים, סדנת פרקטיקום שנתית וסדנאות ללימודי טכניקות התמודדות עם שימוש בסמים ואלכוהול.
 
בין הקורסים הנלמדים:
מבוא להתמכרויות, מבוא לתחום ההתמכרויות, סוגי סמים, קורס 12 הצעדים, גישות להתמודדות עם סמים ואלכוהול בחברה הערבית, סדנת חשיבה יצירתית. יושם דגש על לימוד של טכניקות עבודה מעשיות וכן על אופן שילוב הידע הנרכש בעבודה הטיפולית עם המגזר הערבי על מאפיניו הייחודיים.
 

מנהל התוכנית: ד״ר וליד חדאד

רקע:
בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות וההבנה לתופעת השימוש בסמים ואלכוהול בחברה הערבית בישראל. השימוש בסמים ואלכוהול החל ממצבים של שימוש לרעה (drug abuse) ועד למצב של תלות והתמכרות (drug dependence) מציבים אתגר טיפולי הכולל התמודדות עם מצבים של גמילה פיזית ויחד עימם יצירת מערכת תמיכתית שיקומית. אתגר זה אף גדול יותר בהתמודדות עם שימוש בסמים ואלכוהול בקרב האוכלוסייה הערבית. ייחודיותה של חברה זו דורשת התאמה של שיטות הטיפול המקובלות בתחום, למאפיינים תרבותיים וחברתיים תוך התייחסות רגשעת תרבות במתן כלים להתמודדות עם התופעה. נדרש פיתוח של מסגרות טיפול ייחודיות למגזר, הגברת מודעות של גורמי טיפול קהילתיים, תוך שילוב עבודה משפחתית ומערכתית. התוכנית המוצעת מיועדת לאנשי מקצוע בתחום הרווחה והטיפול העובדים עם אוכלוסיית נוער ומבוגרים של משתמשים בחומרים פסיכו-אקטיבים. ייחודה של התוכנית הוא בשילוב בין הידע מתחום הסמים וההתמכרויות לבין לימוד הצרכים הייחודיים של החברה הערבית תוך הדגשת הכוחות הפועלים בחברה זו ורתימתם לעבודה הטיפולית.
 
קהל היעד:
התוכנית מיועדת לאנשי מקצוע מתחומי טיפול שונים אשר מעוניינים להרחיב ולהעמיק את היכרותם וידיעותיהם בתחום השימוש בסמים. מתאימה לאנשי המקצוע הבאים: עובדים במערכת החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי בחברה הערבית, מתאמי ורכזי סמים, עו״סים, מתנדבים בתחום החינוך והרווחה, רכזי רשות שיקום האסיר, מדריכים חינוכיים ברשות חסות הנוער ובשירות לילד ונוער, קציני מבחן לנוער ומבוגרים.
 
מתכונת התוכנית:
תוכנית חד שנתית, שעות הלימודים כוללות לימודים פרונטליים, סדנת פרקטיקום שנתית וסדנאות ללימודי טכניקות התמודדות עם שימוש בסמים ואלכוהול.
 
בין הקורסים הנלמדים:
מבוא להתמכרויות, מבוא לתחום ההתמכרויות, סוגי סמים, קורס 12 הצעדים, גישות להתמודדות עם סמים ואלכוהול בחברה הערבית, סדנת חשיבה יצירתית. יושם דגש על לימוד של טכניקות עבודה מעשיות וכן על אופן שילוב הידע הנרכש בעבודה הטיפולית עם המגזר הערבי על מאפייניו הייחודיים.
 
תעודה:
לבוגרי המסלול שיעמדו בדרישות הקורס ובמטרותיו תוענק תעודת ״עבודה בתחום ההתמכרויות וסמים בחברה הערבית״ מטעם היחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ של המכללה האקדמית גליל מערבי ומטעם הרשות למלחמה בסמים.
© 2016 המכללה האקדמית גליל מערבי   |  
  |  
  |