מצא אותנו:
תואר ראשון בקרימינולוגיה - מידע למועמד
צור קשר
אני מתעניין בתחום:
מסכים לקבל עדכונים והודעות במייל
שלח
לפרטים נוספים חייגו:
1-800-50-11-50
 
עוד ב: לימודי תואר ראשון

תואר ראשון בקרימינולוגיה - מידע למועמד

מועמד יקר !

אנו מודים לך על התעניינותך בלימודים לתואר ראשון בחוג ללימודי קרימינולוגיה לתואר B.A במכללה האקדמית גליל מערבי. אנו נשמח לספק לך את המידע הדרוש על מנת לרכוש השכלה בתחום שיפתח בפניך אופקים חדשים לעתידך.

מהי קרימינולוגיה?

קרימינולוגיה היא תורת הפשע, עניינה הוא הבנת מעשים והתנהגויות המוגדרים מבחינה חברתית, משפטית או קלינית כסוטים ולהם אופי של פגיעה. הקרימינולוגיה כוללת היבטים שונים של התייחסות לעניין הפשיעה: משפטיים, חברתיים, פסיכיאטרים ופסיכולוגיים. מטרת הקרימינולוגיה היא לחקור ולהבין את ההתנהגות הסוטה, מהם הגורמים המובילים לעבריינות וכיצד ניתן להתמודד עם ההתנהגות העבריינית בהיבט משפטי, ענישתי וטיפולי.

מה לומדים?

במסגרת לימוד קרימינולוגיה לתואר B.A מוצגות בפני הסטודנטים שאלות היסוד של הקרימינולוגיה, ברמת המיקרו והמאקרו. מטרת תוכנית הלימודים הינה הקניית מושגים בסיסיים בתחומים השונים של הקרימינולוגיה, חשיפת הסטודנטים להתנסות ראשונית בתחום והגדלת הסיכויים להשתלב בלימודים של תארים מתקדמים בתחום הקרימינולוגיה. ייחודה של מחלקתנו הינו בגישה יחידנית-התנסותית ללמידה. גישה זו כוללת ביצוע מחקר אמפירי והתנסות ביישום הידע הנלמד, הן בסמינרים והן בפרקטיקום. על פי הדוגמא המוצלחת המתקיימת כיום בחוג, קיימת תקשורת אישית של המרצים עם הסטודנטים מעבר לשיעורים ולשעות הקבלה בכדי לסייע לסטודנטים ולקדם אותם באופן אישי. להוויה לימודית זו נודעת משמעות אקדמית-חברתית חשובה ביותר,  על רקע התחרות והניכור אשר מאפיינים חלק מתוכניות הקרימינולוגיה בארץ.

מבין הקורסים המוצעים ישנם קורסי חובה שכל סטודנט מחוייב להשתתף בהם וכן קורסי בחירה הנבחרים על ידי הסטודנט על סמך תחומי העניין שלו.

בחוג לקרימינולוגיה ניתן ללמוד בשני מסלולים:
1. מסלול חד חוגי
 
2. מסלול דו חוגי:
 
ניתן ללמוד בחוג לקרימינולוגיה דו-חוגי יחד עם הצירופים הבאים:
 
·         קרימינולוגיה- חינוך
·         קרימינולוגיה-ניהול
·         קרימינולוגיה- כלכלה
 
תנאי הקבלה במתכונת לימודים דו-חוגית יקבעו על פי תנאי הקבלה הגבוהים מבין שני החוגים.


בין הקורסים הנלמדים:
 • תיאוריות בקרימינולוגיה – בקורס זה מוצגות התיאוריות הקרימינולוגיות השונות להבנת הפשיעה תוך הצגה מחקרית של הפשיעה והסטייה החברתית.

 • אפיוני ודרכי הענישה הפלילית – קורס זה עוסק במושג ה"עונש", בדרכי הענישה והתפתחותן, תיאוריות וגישות פילוסופיות לגבי מטרות הענישה השונות (הרתעה, תגמול, נקמה וכו'). נסקרים היבטים היסטוריים ועכשוויים.

 • דיני עונשין – קורס זה עוסק בהתפתחותו של המשפט הפלילי, מקורות דיני עונשין בישראל, האחריות הפלילית, המחשבה הפלילית, המעשה הפלילי, צידוקים, ניסיון לעבירה, המשפט הפלילי.

 • מבוא לפסיכופתולוגיה - הקורס מציג את ההתהוות החולנית בהקשר לקרימינולוגיה והתיאוריות המסבירות אותה, מצבי הפתולוגיה הנפשית, אפיוניהם, הדינמיקה המפעילה אותם ודרכי הטיפול בהם. הפרעות אישיות, הפרעות מצב רוח, הפרעות פסיכוטיות, הפרעות מין, חוק ופסיכיאטריה ועוד.

 • עבירות מין – קורס זה מהווה הכרות עם  הפתולוגיה המינית. הקורס עוסק בסיבות ובאפיון של ההפרעות והסטיות המיניות הן מבחינה רפואית והן מבחינה משפטית.

לאן ממשיכים ?

בפני הסטודנטים המסיימים את לימודי התואר הראשון בתחום הקרימינולוגיה עומדות אפשרויות מגוונות להשתלבות בלימודי המשך לתארים מתקדמים ולימודי תעודה.

מבין המסלולים הקיימים:

 • תואר שני בקרימינולוגיה קלינית – תואר זה נלמד באוניברסיטת בר-אילן. תוכנית הלימודים מהווה הכשרה אקדמית (יחידה מסוגה בארץ) לקראת התמחות כקרימינולוג קליני והשתלבות מקצועית בתחומי בריאות הנפש, הרווחה, האכיפה והענישה. התכנית מיועדת להעניק תשתית של ידע בסיסי בתחומי האבחון והבדיקה הקלינית, פסיכופתולוגיה, גישות מרכזיות בפסיכותרפיה, סוגיות קרימינולוגיות ופורנסיות, מתודולוגיה ונושאים ייחודיים, תוך מיזוג גישות רפואיות פסיכיאטריות, גישות פסיכולוגיות וגישות רלבנטיות אחרות.לאחר סיום הלימודים במסלול זה ישנה אפשרות להמשך לימודים באחד מבתי הספר לפסיכותרפיה, לאחר סיום בית הספר לפסיכותרפיה ישנה הרשאה לעסוק בטיפול אינדוודואלי, זוגי או אחר בהתאם לתחום ההתמחות – גם לאוכלוסיה שאיננה פורנסית.

 • תואר שני בקרימינולוגיה חברתית –שיקומית – תואר זה נלמד באוניברסיטת בר-אילן. מסלול לימודים זה מכשיר את הסטודנטים לפעילויות הנוגעות לטיפול חברתי (סוציותיראפיה), לייעוץ, שיקום והכוונה של אוכלוסיות הנמצאות בסיכון לסטייה ולעבריינות, נושרים ממסגרות פורמליות, נפגעי סמים בבתי סוהר, עבריינים ומשפחותיהם ואסירים משוחררים.

 • תואר שני בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה: התמחות בקרימינולוגיה וחוק – תואר זה נלמד באוניברסיטת חיפה. תוכנית הלימודים הינה בעלת דגש מחקרי. מגמה זו מיועדת להקנות ידע עיוני ומחקרי נרחב בתחום הקרימינולוגיה. הכרות והתעמקות בסוגיות מתחומי הסטייה, הפשיעה, עבריינות נוער, מערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט. ההתמקדות הינה בהקשר של החברה הישראלית תוך שימת דגש על פרספקטיבה השוואתית לחברות ולתרבויות אחרות.

 • תואר שני בקרימינולוגיה – תואר זה נלמד באוניברסיטה העברית בירושלים במסגרת הפקולטה למשפטים. הלימודים מתמקדים בתיאוריות ובמדיניות הקשורות לעבריינות ופיקוח חברתי. בלימודי המוסמך שתי מגמות - מגמה עיונית מחקרית, ומגמת התמחות במערכת אכיפת החוק ומדיניות תיקון (Criminal Justice) . מגמת ה-Criminal Justice מיועדת, בעיקרה, לאנשי מקצוע מסוכנויות שונות של מערכת אכיפת החוק.

 • לימודי תעודה בצדק מאחה (גישור בפלילים) – לימודים אלו מתקיימים באוניברסיטת בר-אילן. לפי תפישת הצדק המאחה מוצע לצדדים בסכסוך תהליך הידברות בניהול ובהנחיית מגשר מקצועי, אשר ייעודו איחוי הפגיעות ותיקון הנזקים בתחום החומרי, החברתי והרגשי.  מטרת התכנית היא להכשיר אנשי מקצוע, שיהיו אמונים על הידע התיאורטי והפרקטי בתחומי הצדק המאחה. במסגרת התכנית יושם דגש על תהליכי גישור כלליים ותהליכי גישור תרבותיים ייחודיים לקבוצות התרבות החיות בארץ כגון "דין תורה" (יהודים) וסולחה (ערבים).

 • התכנית ליישוב סכסוכים וגישור ע"ש אוונס – הפקולטה למדעי החברה אוניברסיטת תל אביב – תוכנית רב תחומית שמטרתה חשיפת הסטודנטים לגישות דיסיפלינאריות שונות בתחום, כגון גישות פסיכולוגיות, תרבותיות, כלכליות ופוליטיות. בנוסף יוכלו הסטודנטים להעניק את הידע שלהם בתחומים ספציפיים כגון סכסוכים בקהילה או סכסוכים פוליטיים. התוכניות בנויה כך שמסיימה יהיו זכאים לשתי תעודות: תעודת מוסמך במדיניות ציבורית – חקר סכסוכים ויישובם ותעודת סיום קורס גישור.

 • לימודי תעודה בפרופילאות – לימודים אלו מתקיימים באוניברסיטת בר-אילן. מטרת לימודי התעודה היא להכשיר ולהסמיך אקדמאים מתחומים שונים ואנשי שטח בעלי ניסיון באכיפת חוק בפרופילאות, אשר יוכלו להשתלב בעבודה אופרטיבית ביחידות חקירה ולחימה בפשיעה. במהלך הלימודים יוקנו ידע ודרכי לימוד וחקירה שיאפשרו את אפיון העבריין, צמצום מספר החשודים האפשריים ומיקוד כיווני החקירה. על ידי כך ניתן יהיה לצמצם את זמן גילוי העבריין. 

 • תואר שני במשפטים לבוגרי מדעי החברה – במסגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן. התוכנית מציעה מגוון רחב של קורסים בתחומים שונים של משפט וחברה ועוד, תוך הקפדה על שילוב הביטים מעשיים. מטרת התוכנית היא להרחיב ולהעמיק את השכלת התלמידים בתחומי המשפט ולתת להם כלים עדכניים להתמודד עם המציאות המשפטית בת ימינו. תוכנית החימודים מרוכזת על פני 4 סמסטרים עוקבים והלימודים מתקיימים בימי חמישי משעות הצהריים ובימי שישי.


  מה עושים עם זה ?
   

  כבוגרי לימודי קרימינולוגיה לתואר B.A, אפשרויות התעסוקה הניצבות לפניכם רבות ומגוונות :

 1. עבודה עם ילדים ונוער במצוקה במסגרות כגון הוסטלים, מתנסים, פנימיות ומחלקות עירוניות לטיפול בנוער.
 2. משטרה וכוחות הביטחון– עבודה במגוון רחב של תפקידים כגון: חוקרים, שוטרי סיור, חבלנים ועוד.
 3. עבודה בתחום בריאות הנפש כחונכים, מלווים ומטפלים במסגרות קהילתיות או אישפוזיות.
 4. סטודנטים רבים המשיכו ללימודי תואר שני במגוון תחומים החל כמובן מקרימינולוגיה על מסלוליה השונים באוניברסיטאות השונות ועד למסלולי המשך בתחום החינוך, השיקום והקהילה.

  ייעוץ לימודים אקדמיים במייל או בטלפון: 1-800-50-11-50.

מידע נוסף אודות לימודי קרימינולוגיה:
לעמוד הראשי בנושא לימודי קרימינולוגיה
תכנית לימודים לתואר ראשון בלימודי קרימינולוגיה
תנאי קבלה ללימודי קרימינולוגיה
קורסים נלמדים במסגרת לימודי קרימינולוגיה
סגל התחום בלימודי קרימינולוגיה
לעמוד הראשי בנושא תואר ראשון

© 2016 המכללה האקדמית גליל מערבי   |  
  |  
  |